13 reasons why

25. dubna 2017 v 12:39 |  Shows/Movies
Ahojky, dneska jsem tady s recenzí na seriál Thirteen Reasons Why. Vím, že jsem prošvihla už dva Positivness články ale prostě se na to nějak necítím. Možná v květnu, a to jenom možná :D
Taky tak nutně potřebujete jaro? Jako tohle měnící se počasí mi leze na nervy, já potřebuju už hezký počasí, pořád! :D
No a jak se máte vy? Taky vás tohle počasí štve? :D A sledujete seriál? Slyšeli jste o něm? :)


Určitě jste o tomto seriálu už slyšeli. Od té doby, co ho Netflix zveřejnil, se o něm mluví snad všude. To proto, že se potýká s velmi důležitými a ožehavými tématy. Šikaně, sebepoškozování a sebevraždě. Teď jak to píšu, tak jsem to ještě nedokoukala, asi na to mám moc slabý žaludek, potřebuju chvíli pauzu. Jinak seriál je založený na knižní předloze Proč? 13x proto. Ale číst to nebudu, odradila mě obálka. O obálkách v České republice budu ještě mluvit v jiným článku, to by bylo na dlouhou.
Příběh se točí okolo dívky Hannah, která přestoupila na novou školu. Seriál sleduje její život během několika let na té škole. Během toho se jí stalo spoustu zlých věcí a nakonec spáchá sebevraždu. Důvody, proč to provedla nahraje na kazety a ty pak rozešle lidem, o kterých na kazetě mluví. Je to vyprávěno z části Hannah a z části Clayem, jejím spolužákem, který také obdrží kazetu.
Takže za prvé, jak už jsem několikrát zmínila, jedná se o téma sebevraždy. Ještě tak daleko nejsem, ale jsou tam i silné záběry sebepoškozování. A také je tam ukázka značných psychických problému. A mě se ten seriál líbí, ale dokážu vidět i jeho špatné stránky. Hannah podle mě ty kazety neměla nahrávat, protože v podstatě svaluje vinu na jiné lidi a tím vlastně dělá to, co oni udělali jí. Podle mě se jim v podstatě mstí. A také ten svůj čin v podstatě omlouvá. A jasně, kdyby oni na ní nebyli tak zlí, možná to dopadne jinak. Ale stejně podle mě od ní nebylo správné, že to udělala. Ale chápu, proč to autor takhle napsal. A někde jsem četla názor, že to v podstatě omlouvá a propaguje sebevraždu. Což mi přijde jako naprostá hloupost, já to nevidím ale je to možné, že vy to tak vidět můžete. Takže tohle jsou věci, co se mi na tom úplně nelíbí. Píšu je proto, abych vás varovala, kdyby jste se na to chtěli koukat. Pokud máte pocit, že vám cokoli z toho vadí, nebo by vás to mohlo špatně ovlivnit, nebo kohokoliv, komu tento seriál doporučíte, opatrně prosím.

Ten seriál je ale podle mě skvělej. Nejde jen o to hlavní téma. Mě to spíš ovlivnilo hlavně v tom, že jsem si uvědomila, jakej vliv máme na ostatní lidi. Všechno, co provedeme má určitej dopad i na lidi okolo nás. I když to tak nemyslíme, i když nám to tak nepřijde. Začala jsem si víc uvědomovat, co a komu říkám. A začala jsem si uvědomovat, jak často vlastně pomlouvám a jak špatně by to mohlo skončit. A nejen já, ale my všichni. Já vím, že to mnohdy tak nemyslíme, ale prostě to děláme, všichni, přiznejme si to.
Taky se mi líbí, jak diverse to je. Clay má psychické problémy (jako už předtím, bral prášky). Jedna z postav má dva otce a sama prozkoumává svojí sexualitu. Ta samá postava je také asiatka. Celkově je tam strašně moc kultur, přímo zobrazený život v jejich komunitě. Clayův kamarád je Mexičan (nebo Hispánec,nebo tak) a jsou tam zobrazeny jejich rodinné vztahy. A ten kluk mě taky strašně rozčiluje, ale tak to už je zase moje osobní věc :D . Připomíná mi totiž svým chováním Edwarda ze Stmívání a to je strašný!! :D
A jsou tam strašně dobře zobrazeny vztahy. Jak rodiče/děti, tak děti/učitelé, tak děti/děti. Jak milenecké vztahy, tak přátelství. A jak to všechno funguje (spíš nefunguje), když se stane něco strašného. Strašně se mi líbí, že je tam zachycen i ten pohled rodičů, když se stane tragédie. A taky strašně obdivuju herce, podle mě je to strašně skvěle hraný.
Hannah mi občas lezla na nervy. Ne v těch vzpomínkách ale na té kazetě. Podle mě si ani neuvědomovala, jakej dopad to na všechny bude mít. Na lidi, co označí na těch páskách, na školu, hlavně na její rodiče! Jo, některé ty věci na těch páskách jsou vážně, ale vážně hnusný. Ale spousta z nich je prostě způsobena ze zoufalství a z náhody. A jasně, že si nemáme vybíjet zlost na jiných lidech, ale Hannah v podstatě dělá to samý.
Clay, ach Clay. Miluju ho. Ještě nevím, proč je na tý pásce ale vím, že to není kvůli něčemu fatálnímu. A proto je mi ho strašně líto, protože to vypadá, že to snáší nejhůř. Jako jedinej se tomu snaží postavit. A tohle jsem už říkala, ale řeknu to znova. Jeho příjmení je Jensen (jako Ackles :3 :D), vypadá jako Logan Leerman (filmovej Charlie) a možná proto z něho mám takový Charlie feels (Ten, kdo stojí v koutě).
O ostatních postavách ani mluvit nebudu. Chápu, proč udělali některé věci,co udělali ale stejně jsem z nich znechucená. Z některých, teda. No, snad jste si z toho něco vzali. Seriál doporučju, ale jak jsem řekla, opatrně. Možná vám přijde, že to dramatizuju, ale já z toho vážně měla existencionální krizi. Takže snad vám tohle nějak pomohlo rozhodnout se, jestli si to pustíte nebo ne :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cincina cincina | Web | 25. dubna 2017 v 18:49 | Reagovat

Teda... tahle tvoje recenze mě navnadila ještě víc! Ale dobře, budu s tím opatrná. I když poslední dobou nemám vůbec čas, tak si ho musím najít a podívat se na pár dílů, protože tohle bude něco.

2 Andey Andey | Web | 26. dubna 2017 v 20:40 | Reagovat

Taky už chci teplo. Chci nosit šaty, i když se je tu a tam vezmi i teď a i ignoruji tu zimu.
O seriálu jsem slyšela skrz recenzi na tu knížku, ale v angličtině. Český překlad je prý hrozný a ta obálka je děsná - kvůli ní jsem si jí nepřečetla.
Ber to tak, pokud by ty kazety nerozeslala, o čem by to tedy bylo?
Na seriál bych se podívala, ale nevím, jestli u něj vydržím¨.
Jinak skvělá recenze a těším se na ten článek o českých obálkách.

3 Andey Andey | Web | 26. dubna 2017 v 21:39 | Reagovat

Chtěla bych se tě ještě zeptat na jednu věc, ale ne k tomuto seriálu.
Asi víš, že jsi mě nalákala na Skleněný trůn, ale teď nově vyšlo Krvavé ostří a to jsou povídky, co se stalo před tou sérií Skleněný trůn. Tak jsem se tě chtěla zeptat. Bude vadit, když si první přečtu Krvavé ostří?

4 Sandra Sandra | Web | 27. dubna 2017 v 21:18 | Reagovat

o tom počasí mi ani nehovooor.. tak mi to lezie na nervy.. idem sa z toho zblázniť..
tento seriál sledujú moje spolužiačky a sú z toho tak strašne mimo:D taktiež ma tento seriál láka. avšak rada si prv prečítam knihu (prosím pekne, u nás ju preložili ako Mŕtve dievča neklame.. preklad jak oči..) a potom prejdem na seriál som veru zvedavá:)

5 Katie Katie | Web | 1. května 2017 v 11:42 | Reagovat

Hezké počasí?? Prosím, také bych ho ráda chtěla a co nejdříve a na pořád. =D
Jinak o seriálu jsem slyšela ale neměla jsem tu čest vidět ho. =)
Nevím jestli se k němu vůbec dostanu

6 V✧*・ V✧*・ | Web | 2. května 2017 v 22:12 | Reagovat

přesně jak píšeš, gify a různý obrázky z tohohle seriálu na mě vyskakují ze všech stran, ale já toho teď mám tolik, že se mi k tomu prostě nepovede dostat. :D snad někdy po maturitě nebo tak, určitě si to dám na seznam, protože to vypadá fakt zajímavě, tak snad nebudu zklamaná. :D

7 cincina cincina | Web | 4. května 2017 v 19:30 | Reagovat

V úterý jsem ten seriál dokoukala a jsem z něho úplně v prdeli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama