Když Finch potkal Violet, život najednou začal dávat smysl

24. března 2016 v 15:45 |  Books
Název: Všechny malé zázraky
Název v originále: All the Bright Places
Autor: Jennifer Niven
Rok vydání v ČR: 2015
Rok vydání v originále: 2015
Počet stran: 360


"Je dnes ten správný den na smrt?"

Věříte v lásku na první pohled? Já rozhodně jo a tohle bylo ono. Jakmile jsem minulý rok na Světě knihy v jednom koutku anglických knížek uzřela pohled na tuhle krásku, hned jsem věděla, jak epická naše společná cesta bude. NO vážně,ta obálka je naprosto nádherná. A vůbec jí nezměnily! :3 A jo, jsem ten člověk, co si vybírá věci podle vzhledu :D. Akorát jsme se (jak už to tak bývá) museli rozdělit, protože jsme si v té době nevěřila na čtení celé knihy v angličtině. Ale zapomněla jsem na ní, až jsem jí našla na video u jedné youtuberky. Popravdě nevěděla jsem moc, anotaci jsme si přečetla jenom tak asi jednou na Goodreads ale na tom nezáleželo. Někdy to prostě víte. Tak jsem čekala, čekala a čekala. Nejdřív na překlad a potom na Vánoce, kdy jsem jí měla dostat. A pak chvíli trvalo, než jsem se k ní dostala. Tak a teď už dost o tom, jak jsem se zamilovala. Jde se na na samotnou recenzi.

"Při plném jasu se stáváš všemi barvami v jedné"

Podle mě je vždycky důležitých prvních pár stránek knihy. Minimálně já se podle toho rozhoduji, jestli budu dál číst nebo se přesunu na něco lepšího. Tady mě dostala hned první věta. A to už jsme věděla, že to bude bude už jenom lepší. Akce se vám dostane hned ze začátku. NO vážně, na první kapitole. Takže to rozhodně není kniha, kde by jste ještě v půlce čekali, až se začne něco dít.

A také jsem si hned zamilovala Theodora Finche. Ten denně přemýšlí nad nejlepším způsobem jak odejít ze světa a má dost závažné psychické problémy. Popravdě se snažím popsat Finche, nebo vám přiblížit, proč jsme se s ním tak sžila. Ale nenacházím slova. Není to tak, že bych na tom byla psychicky tak špatně jako on. Ale jde prostě o to, jak dobře je napsaný. Hned se vám zavrtá do srdce a popravdě ho mám teď nejvýš ze všech mých knižních crushů. Violet žije tím, že odpočítá dny do vysoké školy. Je jí zle z města, kde žije.Je jí zle ze školy ale hlavně z těch vzpomínek,co tohle všechno obsahuje. A už pár měsíců nesedla za volant. A je přesvědčená, že už nikdy nesedne. Pořád je v procesu truchlení po blízkém člověku. Violet prochází mimo truchlení i spisovatelskou krizí. Kdysi dávno měla blog a teď nemůže napsat ani čárku. Ztratila nejen nejbližšího člověka ale i něco,co jí naplňovala. Sama sebe. Hledá smysl tohohle všeho. S oběma postavama jsme se dokázala dost dobře sžít a zažrali se mi pod kůži. V příběhu není moc dalších postav, tedy samozřejmě, spolužáci, rodina a tak. Ale všechno jsou to jen vedlejší postavy. Přesto ve mě všichni vyvolávaly tolik emocí. Znechucení, radost, zlost, smutek. Není možné, jak lidé dokážou být slepí. Nejen vůči svém okolí ale i vůči sobě.
A vztah Violet a Finche na naprosto epický. Je to tak moc sweet, tak moc real ale zároveň tak moc heartbreaking. Na začátku Finch dělá všechno, aby si ho Violet všimla. A je u toho tak sebevědomý a vám prostě přijde, že se snaží okouzlit vás. A jejich vztah není úplně typická (logicky). Ve všech knížkách, co jsem zatím četla, se ti dva lidé zachrání navzájem. A právě proto mi tenhle příběh zlomil srdce. Protože co když se jeden dostává ze dna ale druhý se potápí stále hlouběji a hlouběji? I just can´t.

"Chci být kluk, který patří do tohoto světa a do své kůže a je přesně tím, kým chci být já sám"

O ději vám toho nechci prozradit víc, než už jsme prozradila, takže tomu se vyhnu. Přesto vás však musím varovat, že to obsahuje spoustu negativismu. Spoustu velmi černých myšlenek a jak už jsme řekla, i psychických problému. Příběh je však strašně moc dobře promyšlený. Stále se tam něco děje,vtáhne vás to do jejich světa a vy prostě nemůžete dělat nic jiného, než číst. Četlo se to vážně strašně dobře, četla jsem třeba jenom 20 minut, přesto jsem toho přečetla dost a měla jsme pocit, že jsem četla hodiny.


"Nepotřebuješ strkat, neppotřebuješ tlačit. Potřebuješ zase nasednoutdo sedla. Protože jinak zase skončíš na tý římse"


Jak už jste jistě pochopili, tu knihu miluju. Vždycky, když jí vezmu do ruky, objímám jí (a to jí mám v ruce docela často, protože jí půjčuji kamarádkám :D) Prostě nemůžu jinak :D. Ta obálka, ty postavy, ten příběh. A rozhodně si myslím, že je jenom fér se s něčím takovým podělit. Pokud máte rádi knížky jako Hvězdy nám nepřály, Eleanor a Park, Bez naděje, Moře klidu nebo Charlieho malá tajemství, rozhodně by jste po téhle knize měly sáhnout. Při čtení jsem chvílemi nemohla dýchat. A někdy jsem zase dýchala rychleji jen proto, abych věděla, že jsem naživu.Ta kniha mi hodně dala. Ale hlavně to byl skvělý čtenářský zážitek. A doporučuji přečíst si i poznámku autorky na konci (ale až na konec! nepodváděj, já tě vidím!) protože vám to skvěle doplní celý příběh a vy jste potom zničení ještě víc. A rozhodně nečtěte dopředu!! To je můj zlozvyk ale tentokrát jsme se fakt ovládala a nekoukala jsem se na konec. Ale omylem jsem se stejně sama zaspoilila a za to jsem se v tu chvíli fakt silně neměla ráda :D. Takže žádný spoily!

Knize dávám 10/10. Prostě nemůžu jinak. Zradila bych sama sebe, kdybych jí dala jen o půl bodu míň.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Andey Andey | Web | 25. března 2016 v 10:42 | Reagovat

Knihu jsem nečetla ale četla jsem na ní několik recenzí. Uvidím, jestli si jí přečtu. :)
Pěkná recenze :)

2 Jenna D. | jennadewan-tatum Jenna D. | jennadewan-tatum | Web | 25. března 2016 v 13:50 | Reagovat

Moc hezky napsaná recenze, ale já na knížky moc nejsem takže asi si to ani po této hezké recenzi nepřečtu :D :)

3 crazyjull crazyjull | Web | 25. března 2016 v 14:56 | Reagovat

O této knize jsem už četla a moc ráda bych si jí přečetla. :)

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 25. března 2016 v 15:01 | Reagovat

Na tuhle knihu se chystám... tak snad mi někdy spadne do rukou :) Zatím o ní slyším jen samé dobré věci, už se moc těším :D

5 Ellí Ellí | Web | 25. března 2016 v 19:27 | Reagovat

Koukám, že jsi našla svou pravou lásku, co? :) No, původně jsem se na tuhle knížku nechystala, navzdory její krásné obálce, ale když jsi jí tady takhle vychválila až do nebe, asi nad tím ještě zauvažuju :D. Zní to hodně lákavě, ale na druhou stranu, moc nemusím knihy, kde hraje hlavní roli nějaká vážná/vážnější nemoc... Z tohohle důvodu mě neoslovily ani Hvězdy nám nepřály. Jsem z toho pak vždy taková smutně až nepříjemně naladěná a to není úplně dobré, ale ještě uvidím - třeba by mi zrovna tenhle příběh sedl :)).

6 cincina cincina | Web | 26. března 2016 v 10:10 | Reagovat

Wow. Tohle mě moc zaujalo. Tak moc, že si tu knihu musím sehnat a přečíst si ji. A i ta obálka je úžasná!:)

7 Kris Kris | E-mail | Web | 27. března 2016 v 13:30 | Reagovat

Páni, ty už víš, jak to mám s knížkama... ale tuhle si budu muset najít/koupit/whatever, protože jsi mě touto tvou recenzí dostala... fakt to vypadá nesmírně zajímavě.:3

8 Katie Katie | Web | 28. března 2016 v 9:47 | Reagovat

Na tuto knihu si brousím zuby už delší dobu a stále se mě jen okolí svými recenzemi ujišťuje, že je to skvělá kniha. =)
Věřím tomu a doufám, že se k ní brzo dostanu.
A ta obálka je krásná, ta mě na knize upoutala jako první. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama