Eleanor a Park

13. prosince 2014 v 17:18 |  Books
Název: Eleanor a Park
Autor: Rainbow Rowell

Anotace (z webu databazeknih.cz): Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře.

Můj vlastní názor: Uh. Jedna další kniha na způsob Hvězdy nám nepřály. Tohle jsem všude četla. Mám pocit, že si všichni myslí, že když mají knihy podobnou problematiku, okamřitě se hned opičí a nemají vlastní příběh. Ha. Omyl.
Kniha mě nadchla po prvních dvou stránkách. A to jedna z toho byl prolog nebo co to bylo tam nazačátku. Jo, myslím, že to byl prolog. A taky myslím, že autorka má ráda Supernatural :D . Protože Park měl ROZHODNĚ vypadat jako Kevin a jeden důležitý faktor, který vlastně rozhodl o tom, že budu tou knihou posedlá - Chevrolet Imapal a jsem si stoprocentně jistá, že 1967. Děj se totiž odehrává v roce 1970 nebo 80 něco (nejsem si jistá, roky mi nikdy nešly :D)
No ale každopádně, kniha mě naprosto dostala. Je krásně napsaná a neuvěřitelně čtivá. Někomu ale může vadit hustě rozsetá sprostá slova. Kniha je vtipná a zároveň dramatická. Nemohla jsem se odrhnout. Líbí se mi ta myšlenka první lásky, tak, jak jí popisuje autorka. Něco, co do vás uhodí jako blesk z čistého nebe. Hledáte důvody, proč se to stalo, proč zrovna ta osoba, ale nic nenacházíte. Prostě to tak je. Holý fakt. A když se ti dva poprvé chytly za ruku, zoufale jsem chtěla to, co oni měli.
Možná se to někomu nemusí zdát ale kniha je podlě mě o hledání sami sebe, snaha o pevné a bezpečné místo v životě, který nás rozhodně nikdy nešetřil a ani nikdy nebude. A to vše za pomocí lásky, která vám veme dech.
Líbí se mi, že Eleanor vážně není obyčejná hrdinka každého druhého románu. Není hezká (z venku), není hubená, je chytrá jen v tom, co jí baví, nemá ušlechtilé koníčky a není vždy úplně obětavá a myslí i na sebe, ne jen na druhé. Často o sobě pochybuje. Prostě naprosto obyčejná holka. Jako já. Jako větčina holek. A to se mi sakra zamlouvá.
Park je také jen obyčejný (no, ne tak úplně, přece jenom je to Asiat) kluk co by celý den jen poslouchal punk-rockovou hudbu, četl komiksy (to jsou části, kdy jim naprosto nerozumím, o čem mluví :D) a hlavně se snaží zjistit, kdo vlastně je. A umí taekwondo a neumí moc dobře řídit na manuál a pickupy :D.
Ti dva jsou rozdílní a přece tak stejní, že to veme za srdce každého. A samozřejmně se to neobejde bez problémů.
Posledních 20-40 stránek jsem probrečela. Kniha vlastně ani nekončí. Poslední věta jsou dvě slova, které čtenář nemůže vidět. Konec je čistě na nás.
Dočetla jsem jí vě čtvrtek a ještě včera ráno jsem ji chtěla číst, pak mi došlo, že už není co. Depresivní.
Dáme si nějaké body, jo? Co teřba od 0 až do 10? Tak jo.
Kniha ode mě dostává 8,5 bodu. Protože mi tam nesedí nějaké časové nesrovnalosti. A protože 10 si šetřím :D

No, pokud vás toto zaujalo a maté rádi podobné typy knih, rozhodně do toho, stojí to za to, věřte mi. A kdo to četl, ráda si přečtu váš názor :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MarryAnn MarryAnn | E-mail | Web | 13. prosince 2014 v 17:50 | Reagovat

V minulém článku jsi psala, že nás nenutíš, aby jsme to četli... Ale jak s tak lákavou recenzí si to nemáme přečíst? :D
Už jen tím, že je to obyčejný-neobyčejný příběh, že Park vypadá ve tvých představách jako Kevin, že se příběh odehrává na rozhraní 70. a 80. let a... Impala? :D Sakra, jak já to auto miluju! ♥ :D
Tvoje recenze mi přijde velmi dobrá :-) Díky, že jsi mi poradila s tím, co si mám ještě pořídit pod stromeček :D

Mimochodem, v menu máš, že hledáš někoho, kdo by ti udělal desing :-) Můžu ti doporučit holky z fantasix.blog.cz a Perlu a Tew* z graphic-dreamer.blog.cz :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama